Природознавство 12.05.20-16.05.20

Дата: 14 травня 2020 року

Тема: ЯКА ПРИРОДА В ПОЛІССІ? 
1. Переглянути відеоурок "Природні зони України"


2. Розповідь учителя
Розташування природної зони
— Зона мішаних лісів розташована в Україні на півночі, займає близько 20 % території. Простягається з півночі на південь на 150–200 км. До неї вхо­дять Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області та невеликі території Львівської, Тернопільської, Хмельницької і Сумської об­ластей. Південна межа проходить по лінії Устилуг — Рівне — Шепетівка — Житомир — Київ — Ніжин — Батурин.
Форми поверхні природної зони
— Її поверхня є рівнинною. Землі перезволожені. Є болота і заболочені ма­сиви. Тут протікають притоки Прип’яті: Горинь, Стир, Жерев, Уж, Тетерів; Десна з притоками. Є також кілька великих озер.
Корисні копалини
— На Поліссі видобувають корисні копалини — граніт, пісок, нафту, газ, торф.
Погода в природній зоні в різні пори року
— Зима в Поліссі м’яка, хмарна; весна — затяжна, сніг тане довго; літо — тепле, дощове. Зона є найбільш зволоженою рівнинною територією України.
Рослинний і тваринний світ
— У мішаних лісах можна виділити п’ять ярусів.
творюють світлолюбні дерева з широкими листовими пла-стинками, з ажурною кроною, яка пропускає багато світла. Це такі дерева, як дуб звичайний, сосна, клен гостролистий, ясен звичайний, липа серцелиста, осика.
Другий ярус утворюють низькорослі, тіньовитривалі дерева: груша зви­чайна, черемха звичайна, береза бородавчаста, клен польовий, клен татар­ський, дика яблуня, граб звичайний, в’яз шорсткий.
Третій ярус утворюють кущі. Найбільш характерними є ліщина звичайна, шипшина собача, свидина кров’яна, бруслина бородавчаста, бруслина євро­пейська, терен звичайний, калина звичайна, вовчі ягоди, бузина чорна та чер­вона, глід криваво-червоний, вишня степова. Життя чагарників під пологом лісу має низку особливостей. Цвітіння відбувається після того, як ліс укри­ється листям. Більшість кущів пристосовані до запилення комахами, тому що вітрів у нижньому ярусі майже не буває і несений вітром пилок затримується на листках. Квітки лісових кущів забарвлені у білий колір, який приваблює комах у півтемряві, а плоди поширюються тваринами.
Четвертий ярус утворюють трав’янисті рослини: проліска сибірська, ряст, анемона жовтецева, пшінка весняна, тюльпан дібровний, копитень європей­ський, дзвоники персиколисті, фіалка шершава, мати-й-мачуха, конвалія зви­чайна, купина лікарська, орляк звичайний, хвощ лісовий, герань лісова, фі­алка триколірна, чистотіл звичайний, звіробій звичайний, деревій звичайний тощо.
П’ятий ярус утворюють мохи, лишайники, гриби. Мохи та лишайники не утворюють суцільного покриву, а зустрічаються на деревах, ґрунті, пеньках. Лишайники не люблять забрудненого повітря. Вони не мають коренів і всю по­живу дістають з повітря, іноді з субстрату, на якому примостилися.
Фауна зони мішаних лісів — це тварини лісу, а також луків і боліт. Тут мешкають лось, козуля, кабан, олень благородний, білка, лісова куниця, борсук, вовк, лисиця.
Борсук — прекрасний будівельник, знищує багато комах — шкідників лісу.
Бобер — гризун, свою хатку будує над водою, а вхід завжди облаштовує під водою.
Лисиця — цінний хутровий звір і винищувач шкідливих гризунів і комах.
З птахів поширені тетерук, рябчик, глухар, шпак, синиця, дрізд, дятел.
Глухар — холодними зимовими ночами заривається у сніг, а в люті мо­рози майже весь день сидить у снігових норах. За розмірами нагадує свійську курку.
Соловей — невеликий оливково-бурий птах розміром з горобця, стрункий, у нього високі лапки, великі чорні очі, довгий хвіст, за гарний спів його нази­вають «великий маестро».
З плазунів — гадюка звичайна, ящірка прудка, болотяна черепаха.
Тритони — досить поширений тритон звичайний. Весну і початок літа тритон проводить у воді, а потім переселяється на сушу, але тримається у во­логих затінених місцях. Удень тритон ховається під опалим листям, повале­ними деревами, а вночі виходить на пошуки їжі.
У лісі багато комах-шкідників (сосновий і непарний шовкопряди, вусачі-короїди), комарів, ґедзів.
Заповідні зони Українського Полісся
— Поліський державний заповідник створений у 1968 році. Його площа становить понад 20 тисяч гектарів. Знаходиться у Житомирській області, на кордоні з Білоруссю.
У заповіднику добре живеться бобру річковому, куниці, видрі, ондатрі. Поголів’я лосів за останні роки тут зросло із 31 до 73 голів диких свиней — з 13 до 37. Водночас збільшилася і кількість хижаків.
Серед 90 видів птахів є багато болотяних і водоплавних: лелек, сірої чаплі. Зустрічаються і тетеруки, куріпки, рябчики й ін. У заповіднику знайдено 12 токовищ красеня-глухаря — сучасника мамонта. Є також 22 токовища тете­руків.
Жахливого за своїми наслідками удару живій природі Полісся завдала чор­нобильська катастрофа.
Господарська діяльність людини в зоні мішаних лісів
— Це район інтенсивного сільськогосподарського виробництва та лісового господарства.

3. Відповісти на запитання тесту.




Завдання. с. 149 - 154, прочитати,
                 дати відповіді на запитання с. 57, № 1; с. 58 (друкований зошит).

Тема: ЧОМУ ПРИРОДНУ ЗОНУ НАЗВАЛИ ЛІСОСТЕПОВОЮ? 


1. Робота з картою
— Розгляньте карту природних зон України.
— Покажіть на карті всі природні зони України.
— Які природні зони знаходяться південніше зони мішаних лісів?
— Якими кольорами їх позначено?
— Де на території України знаходиться лісостепова зона?
— Ця природна зона охоплює центральні області України. Знайдіть їх на карті, перерахуйте назви областей.
— Зіставте фізичну карту і карту природних зон України. Які форми земної поверхні є в лісостеповій зоні?
— Які водойми знаходяться на їх території?
2. Розповідь учителя
Розташування природної зони
— На південь від зони мішаних лісів з’являється більше безлісних ді­лянок — ділянок степу. Перехідною зоною між зонами мішаних лісів і степу є лісостеп. На цій території чергуються ділянки лісу і степу, тому вона нази­вається лісостеповою зоною. Лісостепова зона займає понад 200 тис. км2. У її межах розташовані Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Вінницька, Хар­ківська, Полтавська, Черкаська області.
Форми поверхні природної зони
— У лісостеповій зоні поширені височинні та низовинні форми рельєфу, яри та балки. Правобережна частина лісостепу лежить на височинах — Поділь­ській і Придніпровській, а лівобережна — на Придніпровській низовині. Тери­торію перетинають ріки: Буг, Дністер, Дніпро. У зоні лісостепу переважають чорноземи та сірі лісові ґрунти.
Корисні копалини
— Лісостепова зона багата на корисні копалини: кам’яне вугілля, буре ву­гілля, нафту і горючі гази.
Погода в природній зоні в різні пори року
— У лісостеповій зоні тепле літо і прохолодна зима. Опадів випадає менше, ніж у зоні мішаних лісів, але більше, ніж у степах.
Рослинний і тваринний світ
— Особливістю рослинності цієї зони є чергування великих степових те­риторій з ділянками широколистих лісів: букових, грабових, дубових, соснових. Типовими представниками степової флори є багате різнотрав’я: ко­вила, шавлія, конюшина.
У лісостепу мешкають лісові і степові види тварин: дикий кабан, борсук, козуля, лисиця, вовк, куниця, заєць-русак, білка, тхір, ховрах, хом’як, по­лівка, вуж. Багато птахів — дятли, сови, жайворонки, лелеки, куріпки, пере­пілки, дрозди.
Заповідні зони лісостепової зони
— У зоні лісостепу створено такі заповідники: Канівський, Медобори, Роз­точчя.
Канівський природний заповідник — один з найдавніших в Україні (1923 р.), де поєднуються історія природи та історія народу. Він охоплюєтяри й пагорби на правому березі Дніпра та дніпровські острови. Земля там пов’язана з археологічними пам’ятками ще з часів палеоліту. Важливими об’єктами заповідника є геологічні утворення, грабовий ліс та Чернеча гора, що здіймається на 100 м над Дніпром і відома як Тарасова гора. Там було пе­репоховано генія українського народу Тараса Шевченка. «Михайлівська ці­лина» — філія (відділення) Українського степового заповідника. Там обері­гається єдина в Україні ділянка лучного степу в межах лісостепової зони. Численні рослини (види астрагалу, пальчатокорінника, півників, ковили, ряб­чика, сону) занесено до Червоної книги України.
Господарська діяльність людини в зоні степу

— Лісостеп — регіон інтенсивного сільськогосподарського виробництва і розвинутої промисловості.
3. Гра «Незакінчене речення»
У південній частині зони мішаних лісів значно тепліше і сухіше, ніж у північній, умови для росту дерев стають усе менш сприятливими, поряд із лісами значні площі займають поля і луки, поступово зона лісів переходить у....
Зона лісостепу називається так тому, що....
У зоні лісостепу ростуть такі рослини, як... .

У зоні мешкають лисиця, черепаха, заєць; але там не зустрінеш... 

Завдання. с. 155 - 159, прочитати,
                 дати відповіді на запитання с. 61, № 1; с. 60 (друкований зошит).

Немає коментарів:

Дописати коментар

З 11 січня 2021 ріку по 24 січня 2021 року - дистанційне навчання. Розклад уроків  не змінився.